sobota, 28 lutego 2015

Oświetlenie w kuchni

Odpowiedni dobór oświetlenia w kuchni ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie oraz zapewnia wygodę podczas pracy. Zwłaszcza w otwartym pomieszczeniu nadaje charakter całemu wnętrzu, dlatego wybór opraw i lamp powinien być starannie przemyślany. Pamiętajmy, że poszczególne strefy wymagają różnego oświetlenia, dopasowanego do wykonywanych czynności.  W kuchni wyróżniamy kilka typów oświetlenia: ogólne, kierunkowe, dekoracyjne.

Oświetlenie ogólne
Coraz częściej tradycyjnie stosowane jedno główne źródło światła o dużym natężeniu umieszczone w centralnym punkcie kuchni jest wypierane przez punktowo rozmieszczone halogeny w suficie podwieszanym o słabszej intensywności. Dzięki temu światło nie zostaje za naszymi plecami, nie tworzy niepotrzebnych cieni w trudno dostępnych miejscach, nie powoduje smug przed oczami, równomiernie oświetla każdy zakamarek w pomieszczeniu. Ciepła barwa światła zapewni klimatyczny nastrój w kuchni, naturalna ładnie podkreśli produkty spożywcze, zaś barwa zimna uwydatni nowoczesny design wnętrza. Do oświetlenia ogólnego wskazane są oprawy sufitowe dające światło odbite lub rozproszone. Unikajmy opraw, które skupiają światło w jednym punkcie.

www.decoist.com
www.kitchencove.net
www.houzz.com

Oświetlenie kierunkowe
W kuchni bardzo istotne jest doświetlenie blatów roboczych. Oświetlenie musi być jasne, ale nie może oślepiać. Wskazana barwa naturalna lub zimna, która powoduje, że jesteśmy bardziej skoncentrowani oraz pobudzeni do działania. Światło powinno być skupione, skierowane centralnie na blat. Najczęściej stosowana w kuchni pod szafkami wiszącymi jest listwa ledowa. Można ją zamocować przy samej ścianie pod kątem nachylenia do blatu lub przy krawędzi zewnętrznej szafki skierowaną centralnie w dół. W przypadku oświetlenia punktowego halogeny powinniśmy zaplanować w odstępach nie rzadziej niż 50-60cm. Jeżeli nie posiadamy szafek wiszących, w grę wchodzi oświetlenie naścienne, które powinno być zaplanowane w regularnych odstępach i na odpowiedniej wysokości (około 60cm nad blatem), aby wiązka dobrze oświetlała przestrzeń roboczą , a nie oślepiała nas. W tym przypadku bardzo istotne jest zastosowanie światła skupionego.

www.4homestyle.com

www.besttoddlertoys.eu
www.decozilla.com


Oświetlenie stołu kuchennego
W jadalni lub kąciku kuchennym niezbędne jest oświetlenie stołu. Bardzo dobrze sprawdzają się lampy wiszące umieszczone centralnie nad stołem, równomiernie go doświetlając. Najlepiej stosować lampę z kloszem, półprzezroczystym, który zapewni odpowiednie rozproszenie światła tak, aby nie oślepiało domowników. Lampy są bardzo ważnym elementem dekoracyjnym, warto dokładnie zastanowić się nad odpowiednim wyborem. W przypadku niewielkiego stołu w małej kuchni wystarczy kinkiet. Jeżeli chodzi o wyspę, tutaj optymalnym rozwiązaniem będą halogeny umieszczone w suficie podwieszanym, stosowane również jako oświetlenie ogólne.

www.dobrzemieszkaj.pl


Oświetlenie dekoracyjne
Jego funkcją jest stworzenie odpowiedniego klimatu we wnętrzu poprzez podkreślenie ozdobnych detali, wydobycie ciekawych elementów czy podkreślenie niejednolitej faktury . Światło zastosowane w odpowiedni, świadomy sposób może zmienić proporcje i charakter pomieszczenia. Oświetlenie skierowane do góry sprawi, że nasze pomieszczenie będzie wyższe i przestronniejsze, zaś stosowane na elementach poziomych poszerzy/wydłuży oraz obniży je. Światło dekoracyjne jest chętnie stosowane w dużych pomieszczeniach, kinkiety ścienne, podświetlane wnęki, półki czy sufity rozbijają monotonię otwartych, przestronnych wnętrz. W ostatnim czasie bardzo popularne są listwy ledowe umieszczone pod blatem lub oświetlające cokoły. Pamiętajmy aby światło dekoracyjne nie zaburzało harmonii naszego wnętrza, powinniśmy stosować je z umiarem, niekoniecznie w każdym możliwym miejscu.

www.instalacjebudowlane.pl