sobota, 31 stycznia 2015

Układ zabudowy kuchennej


Jeśli już ustalimy, w jakiej części domu ma znajdować się kuchnia, czy będzie otwarta lub zamknięta, powinniśmy wybrać układ zabudowy meblowej. W przypadku mieszkań czy gotowych projektów jesteśmy niestety mocno ograniczeni. Układ zależy głównie od wielkości i kształtu pomieszczenia oraz rozmieszczenia i wymiarów okien i drzwi. Pamiętajmy jednak, że nawet wąskie, nieustawne pomieszczenie możemy zaplanować tak, aby usprawniało naszą pracę w kuchni. Przy wyborze układu kuchni powinniśmy kierować się zasadą trójkąta roboczego czyli zachowania optymalnych odległości pomiędzy lodówką, zlewozmywakiem i płytą grzewczą. Konsekwencją właściwego usytuowania sprzętów jest krótka droga jaką pokonujemy podczas przyrządzania posiłków, przez co praca w kuchni staje się efektywna i przyjemna.

Układ jednorzędowy

Jedyną jego zaletą jest to, iż wymaga niewiele miejsca. Niestety zdecydowanie najmniej wygodny, ponieważ nie ma możliwości zastosowania w nim trójkąta roboczego. Charakteryzują go długie odcinki dróg pokonywane między zlewem, płytą i lodówką. Stosowany w wąskich kuchniach oraz w kuchniach połączonych z salonem. Bardzo istotne jest zachowanie właściwej kolejności sprzętów, by choć odrobinę poprawić ergonomię pracy. Po przeciwległej stronie zabudowy warto powiesić szafki pod sufitem na rzadko używane sprzęty. Można także zainstalować rozkładany blat mocowany do ściany. Minimalna szerokość pomieszczenia dla wygodnej i bezkolizyjnej pracy wynosi 180cm. Minimalna szerokość przejścia to 90cm.

www.houzz.com

Układ dwurzędowy

Tak zwana aleja, to układ niezwykle wygodny ponieważ gwarantuje świetną komunikację i bardzo krótką drogę pokonywaną podczas przyrządzania posiłków. Wystarczy się tylko obrócić by zmienić strefę. Do tego zapewnia mnóstwo miejsca na przechowywanie produktów. Z wydzieleniem małego stolika lub składanego blatu też nie będzie większego problemu. Pomieszczenie zaplanowane na kuchnię dwurzędową powinno mieć co najmniej 240cm szerokości, 120cm między rzędami szafek dla wygodnej pracy. Pamiętajmy o drzwiach, które mogą kolidować z frontami szafek, wówczas lepiej będzie z nich zrezygnować, zostawiając sam otwór lub zastosować drzwi przesuwane.

www.houzz.com

Układ w kształcie litery „L”

Umożliwia wygospodarowanie miejsca na wygodny stół, który dodatkowo w kuchni otwartej oddziela strefę przyrządzania posiłków od strefy wypoczynkowej. Aby odpowiednio wykorzystać szafkę narożną warto zastanowić się nad mechanizmami obrotowymi, wysuwanymi typu „magic corner” czy systemem szuflad narożnych. Na dłuższej ścianie powinniśmy umieścić lodówkę oraz zlew, na krótszej zaś płytę grzewczą, aby uzyskać wygodny blat roboczy. Szafki na zapasy stoją często na końcu rzędu, dlatego też pokonywane odcinki dróg w takim układzie są dosyć duże.



Układ w kształcie litery „U”

Zdecydowanie najwygodniejszy układ, stosowany w przestronnych pomieszczeniach o kształcie zbliżonym do kwadratu. Idealny do kuchni otwartych. Zabudowa na trzech ścianach pozwala nam na optymalne rozmieszczenie sprzętów zgodnie z założeniami trójkąta roboczego. Mamy dużą powierzchnię blatów roboczych i sporo miejsca do przechowywania produktów. Szafki rogowe z odpowiednimi mechanizmami i optymalne kierunki otwierania drzwiczek bardzo usprawnią nam pracę w kuchni. Jedną ze ścian możemy przeznaczyć na wysoką zabudowę, umieszczając w niej lodówkę, piekarnik z mikrofalówką oraz szafkę na zapasy, tworząc małą podręczną spiżarnię. W kuchni otwartej na salon jedną stronę zabudowy możemy przeznaczyć na barek, który będzie miejscem do spożywania posiłków, a przy okazji zasłoni kuchenny rozgardiasz przed spojrzeniami z salonu.

www.homebook.pl

www.kreocen.pl


Układ w kształcie litery G

Rzadko spotykany ponieważ wymaga bardzo dużej przestrzeni. Zastosowany na zbyt małej powierzchni utrudnia pracę. Oferuje możliwość optymalnego rozmieszczenia stref. Kuchnia w kształcie litery „G” jest bardzo pojemna. Bardzo istotny jest wybór kierunku otwierania drzwi, tak aby był bezkolizyjny i ułatwiał pracę. Duża liczba narożników wymaga większego wkładu finansowego. Jedno ze skrzydeł można wykorzystać jako półwysep lub podwyższony barek. Istotne jest aby wejście do kuchni było odpowiednio szerokie, a odległość między rzędami szafek nie była mniejsza niż 120cm.



Układ z wyspą

Wyspa w kuchni może spełniać kilka funkcji. W pomieszczeniu otwartym wydziela granicę między strefą przygotowywania posiłków i strefą wypoczynkową. Jest dodatkowym blatem roboczym,  zapewnia więcej miejsca na szafki. Przedłużona może również pełnić funkcję stołu. Umożliwia dostęp do pracy z kilku stron. Wyspa w kuchni zdecydowanie poprawia ergonomię, dodatkowo sprawia, że wnętrze staje się bardziej przestronne.

www.homebook.pl